Olga Tokarczuk Książki TOP 3

Poniżej książek Olgi Tokarczuk, które musisz przeczytać!

Olga Tokarczuk – polska pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Laureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: Bieguni i Księgi Jakubowe. Laureatka literackiej Nagrody Nobla 2018.

Gdzie kupić książki Olgi Tokarczuk?

Olga Tokarczuk – Księgi Jakubowe

Księgi Jakubowe to dzieło absolutnie monumentalne, którego źródła i konteksty można by wyliczać godzinami. Tokarczuk opisuje świat w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów i na pograniczu kultur. To właśnie ta jukstapozycja żydowsko-polska sprawia, że dzieło polskiej noblistki jest nieprzeciętne w swoim przekazie. Opowieść historyczna wyrywa się z ram swojego gatunku, ponieważ w jej centrum jest samotna jednostka, która tylko czeka, aby stać się kimś wybitnym. “Pan Tadeusz” spotyka “Dziady”, a to wszystko okraszone jest mistycyzmem, którego nie powstydziłby się sam Słowacki.

 

Olga Tokarczuk Bieguni

“Bieguni” to książka odważna, w której Olga Tokarczuk opowiada o sobie i o swoim widzeniu świata. Rzadko zdarza się obcować z dziełem tej miary co “Bieguni” Olgi Tokarczuk. Tak złożonym i przejmującym. Opowiedzenie jego treści w kilku zdaniach byłoby nadużyciem i sprzeniewierzeniem niezwykłego pomysłu tej powieści. Dlatego – nie uchylając się od swojej roli – zachęcamy do osobistej lektury, gotowej na emocje i myśli, jakie towarzyszą największej literaturze.

“Ta książka stara się być lojalna wobec kakofonii i dysonansu naszego doświadczenia świata, wobec niemożliwości jego ujednolicenia, wobec jego chaosu, rozpadania się i ponownego tworzenia nowych konfiguracji. Jestem w niej wierna peryferiom, obszarom niedopowiedzianym, zamazanym. Powtarzam w niej własne błędy i wydaje mi się to absolutnie konieczne”.
Olga Tokarczuk

 

Olga Tokarczuk “PRAWIEK I INNE CZASY”

Prawiek – wieś położona w centrum Polski – tutaj codzienność splata się z niezwykłością, rzeczywistość z mitem, a powszednie życie jest ważniejsze od wielkich wydarzeń. W burzliwych latach XX wieku kilka pokoleń kilku rodzin mieszkających w Prawieku walczy o swoje szczęście i przyszłość. Ich losy układają się w uniwersalną opowieść o czasie, przemijaniu i ludzkim losie.

 

 

Olga Tokarczuk

Pozostałe dzieła Olgi Tokarczuk

Ranking 2020

Przedstawiamy wybrane rankingi z roku 2019. Zapraszamy do komentowania oraz odwiedzania strony Tech-Rank.