Co najlepsze na katar

O nie! Znowu mnie złapało – okropny i kilkudniowy katar. Mam mieć katar przez następne 7 dni? Zastanawiasz się co najlepsze na katar?  Jak się go pozbyć w jeden dzień? Mamy kilka sposobów na szybszy powrót do zdrowia. Faktycznie – pogoda ostatnio nas nie rozpieszcza. Zmienne temperatury, chłodny wiatr, a do tego wilgoć, mżawka, mgły i deszcz. Wystarczy moment, by złapać wirusy i katar gotowy. Na co dzień musimy zadbać o to, by mieć jak najwyższą odporność. Przy ubogiej diecie na pewno powinniśmy pomyśleć o suplementach diety w postaci witaminy C, witaminy E, K D itp.

Jednak co zrobić kiedy już katar nas dopadnie? Poniżej kilka sposobów na pozbycie się kataru

 

Jak pozbyć się kataru w jeden dzień

Jeśli czujesz, że właśnie łapiesz katar, to niestety nie ma stu procentowego sposobu, jak się pozbyć kataru w jeden dzień. Jest to praktycznie niewykonalne, natomiast możemy zrobić znacznie więcej, aby ograniczyć rozwój infekcji, a przede wszystkim przyspieszyć proces zdrowienia i szybko postawić się na nogi.

Kataru nie leczy się antybiotykami, stosuje się natomiast to leki łagodzące objawy. Na katar można zastosować w takich sytuacjach:

  • środki powodujące obkurczanie naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa,
  • leki zmniejszające obrzęk oraz wytwarzanie wydzieliny.

Polecamy tutaj takie leki jak:

 

Jak leczyć katar u niemowląt?

Najczęstszą przyczyną wywołującą katar u niemowlaka są infekcje wirusowe lub zanieczyszczenie powietrza, rzadziej alergeny. Pierwszym objawem kataru u niemowląt jest zazwyczaj rozdrażnienie. Dziecko może być niespokojne i odmawiać ssania piersi. Dopiero potem z nosa zaczyna cieknąć przezroczysta, gęsta wydzielina.

Leczenie kataru u niemowląt – domowe sposoby:

  • zadbaj o odpowiednią temperaturę powietrza w pokoju, w którym śpi dziecko – nie powinna ona przekraczać 21ºC
  • gdy w domu grzeją kaloryfery, powietrze bywa mocno przesuszone, co utrudnia oddychanie – na kaloryferach zawieś nawilżacze
  • kupić odpowiedni nawilżacz powietrza (sprawdź ranking nawilżacz powietrza)
  • smaruj plecki i stopki niemowlaka maściami z dodatkiem olejków eterycznych
  • podawaj też maluszkowi dużo picia
  • dziecku powyżej roczku możesz dodać do herbatek miód, pod warunkiem, że nie ma ono alergii
  • u niemowląt cierpiących na katar możesz stosować inhalacje
  • dbaj o regularne czyszczenie noska dziecka – idealnie się do tego nada gruszka do nosa lub aspirator
  • oklepywanie plecków niemowlaka pomaga w usuwaniu wydzieliny

Sprawdź nawilżacz powietrza:

 

 

Domowe sposoby na katar u dziecka i niemowlaka

Co najlepsze na katar u dziecka? Przyczyną kataru u niemowlaka jest najczęściej infekcja wirusowa oraz zanieczyszczenie powietrza. Pierwszym objawem u dziecka wskazującym na katar jest rozdrażnienie oraz niechęć do ssania piersi (jeśli jest tak karmione). Dopiero po jakimś czasie zaczyna pojawiać się gęsta, cieknąca wydzielina. W żadnym wypadku nie wolno ignorować kataru u niemowlaka, ponieważ może to doprowadzić do poważniejszych schorzeń, np. zapalenia zatok, oskrzeli, płuc czy ucha środkowego. Związane jest to z tym, że niemowlę przez większość czasu leży na pleckach, zatem wydzielina z nosa bez problemu spływa do gardła, a stamtąd do oskrzeli lub ucha.

Aby zapobiec katarowi u maluszka należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią temperaturę powietrza w pomieszczeniu, gdzie przebywa. Temperatura nie powinna przekraczać 21 stopni Celsjusza. Zbyt suche powietrze sprzyja powstawaniu infekcji. Dlatego należy wietrzyć pokój, w którym śpi dziecko. Dobrym rozwiązaniem będzie zainwestować w nawilżacz powietrza.

Na katar u niemowlaka pomaga również rozgrzewanie stópek i plecków, np. za pomocą olejków eterycznych.

 

Aspirator do nosa elektryczny

Na katar u dzieci wypróbuj elektryczny aspirator do nosa

 

Aspirator do odkurzacza

 

Katar z nosa

Przede wszystkim, kiedy obudzisz się z przeziębieniem lub wrócisz w piątkowe popołudnie z pracy chory, zostań w domu w najbliższy dzień, najlepiej dwa. Co najlepsze na katar, aby już w poniedziałek wrócić w pełni sił do pracy? Musisz przede wszystkim się wygrzać, odpocząć. Działanie rozgrzewające i napotne ma na przykład napar z kwiatu lipy – jego regularne picie w trakcie przeziębienia pomoże Ci się wyleczyć.

Jak wyleczyć katar? Zwalczysz go inhalacjami, które łatwo przygotować, napełniając talerz / miskę gorącą wodą z olejkami zapachowymi (szałwią, miętą, rumiankiem) albo z kilkoma torebkami herbaty. Pochyl się nad taką miksturą, przykryj ręcznikiem szczelnie głowę i napar i wdychaj przez 10–15 minut. Pomocny może okazać się również fizjologiczny roztwór soli do oczyszczania i nawilżania nosa.

Roztwór soli fizjologicznej do płukania

Aby wreszcie pozbyć się kaszlu, możesz stosować domowy syrop z czubków sosnowych. A jeśli zastanawiasz się, jak wyleczyć ból gardła w jeden dzień, powinien pomóc możliwy do przygotowania w domowych warunkach syrop z cebuli.

 

Skuteczny lek na katar

Jeśli masz dość domowych sposobów na katar, polecamy według nas bardzo dobry i sprawdzony przez wielu skuteczny lek na katar. Jest nim lek o nazwie: Acatar Control udrożnia nos katar aerozol 15 ml.

 

Domowe sposoby na cieknący katar

Poniżej kilka sprawdzonych i domowych sposobów na cieknący katar:

  • inhalacje przy użyciu olejków eterycznych
  • syrop z cebuli,
  • nawilżanie nosa roztworami soli fizjologicznej,wodą morską,
  • nacieranie przed snem stóp i klatki piersiowej maścią kamforową,
  • nawadnianie organizmu np. gorąca herbata z miodem,
  • zmniejszenie temperatury w sypialni oraz zwiększanie wilgotności powietrza przy pomocy specjalnych nawilżaczy.

Domowe sposoby na katar zatokowy

W przypadku kataru zatokowego wydzielina z nosa jest gęsta i przybiera najczęściej zielony lub żółty kolor. Katar zatokowy może być konsekwencją ostrego nieżytu nosa, wówczas dochodzi do zatkania ujścia zatok i rozmnażania się bakterii wewnątrz. W przypadku kataru zatokowego konieczna jest najczęściej antybiotykoterapia. Katarowi zatokowemu towarzyszy specyficzny ból głowy, odczuwany w okolicy czoła i nasady nosa. Ból nasila się szczególnie podczas pochylania i rano po przebudzeniu. Ściekająca po tylnej ścianie gardła wydzielina, nie rzadko prowadzi do mdłości lub wymiotów. Katar zatokowy znacznie pogarsza odczuwanie smaku. Pacjent czuje się rozbity, osłabiony, może występować u niego stan podgorączkowy.

W żadnym wypadku nie należy ignorować choroby zatok, ponieważ może ona prowadzić do przykrych konsekwencji, np. zaburzeń węchu, a w skrajnych przypadkach do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Z domowych sposób na katar zatokowy poleca się inhalacje.

Polecany lek na cieknący katar

Warto zapatrzeć się w inhalator, który znacznie przyspiesza proces leczenia kataru.

[ratings]

Ranking 2020

Przedstawiamy wybrane rankingi z roku 2019. Zapraszamy do komentowania oraz odwiedzania strony Tech-Rank.